Frylunds Maskinforum
Debat Forum => Køb og salg => Emne startet af: Niels Haldrup efter Februar 17, 2021, 08:11:48
-
Jeg faldt lige over denne annonce på DBA:
https://www.dba.dk/drejebaenk-opmafo/id-1076400438/ (https://www.dba.dk/drejebaenk-opmafo/id-1076400438/)
Det ligner umiddelbart en rebrandet Colchester Triumph 2000, men hvor navnet OPMAFO kommer ind henne har jeg ingen idé om.
Det er ikke min annonce og jeg har ingen aktier i noget som helst, men det ligner en fin bænk til en rimelig pris.
Den har i øvrigt tidligere været på Klaravik (her: https://www.klaravik.dk/auction/product/drejebraenk/ (https://www.klaravik.dk/auction/product/drejebraenk/)). Underligt hvorfor den nye ejer allerede vil af med den igen...
-
Tja, der er da nogle advarselslamper der blinker, hvis den er solgt til 20000 + gebyrer, og nu kan købes til 14000?
-
Måske han har fået for mange skældud af konen, og derfor vil sælge den igen :D
Men man kunne da let få den tanke, at den fejler et eller andet..
-
Tja, der er da nogle advarselslamper der blinker, hvis den er solgt til 20000 + gebyrer, og nu kan købes til 14000?
Det kan der være noget om, men omvendt er det jo derfor man tager ud og kigger på den. Det kan jo også være, at den har været forbi en mellemmand inden den havnede på DBA.
Jeg kan i øvrigt huske at have set en annonce for den på DBA, inden den havnede på Klaravik. Jeg kan ikke huske hvornår, men jeg tror det var i 2019. Dengang stod den vist også i Rødding, som er samme lokation som den Klaravik har skrevet.
Nogen der ved, om Colchester sendte bænke til tredjepart for rebranding? Jeg synes det hele ligner en Triumph, men jeg kan intet finde på "OPMAFO". Jeg synes også at have hørt rygter om Colchester bænke produceret på licens i østen et sted, men jeg kender ikke tingene godt nok til det.
-
Jeg tror det er en kopi. Jeg fandt dette billede af en Grizzly mærket model.
Så tænker kun OPMAFO er opmærket efter hvem der måske har solgt den.
-
Jeg tror det er en kopi. Jeg fandt dette billede af en Grizzly mærket model.
Så tænker kun OPMAFO er opmærket efter hvem der måske har solgt den.
Du kan meget vel have ret. Det kan også være der er tale om en maskine, der er lavet på licens og ikke som en kopi (piratkopi?).
-
Den på DBA ligner noget fra Randers Teknisk Skole. Der blev solgt en hel det for nogen år siden
-
Den ser fin ud, og så lige i baghaven - jeg kunne nu godt finde på at købe den, den ville være et godt supplement til mig Modigs HF190 :)
-
OPMAFO står for E Oppelstrups Maskin ForretningOPMAFO
-
Ingen licens bygget Colchester.
Kun kopi..
Er du sikker på at det ikke var ægte Colchester der stod på den lokale tekniske skole Hans?
De stod på alle skoler for år tilbage..
Jeg kan ikke huske hvad de hed. Men på mit arbejde havde de en kopi af student/master, dog fra Taiwan.
De er også solgt som Liberty.
Også kopier fra Taiwan..(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210217/478cd4db2f7f102a31a90e1f2f66849f.jpg)
Sendt fra min Redmi Note 9 Pro med Tapatalk
-
Dashin hed den

Og American Turnmaster er der også en der hedder..
(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210217/1f62baac2295e9ecaa44155fbc7ba2f3.jpg)(https://uploads.tapatalk-cdn.com/20210217/2fb85a978a98f9e1e03707eb414f361c.jpg)
Sendt fra min Redmi Note 9 Pro med Tapatalk
-
Jeg tror at dem på teknisk skole var ægte maskiner fra Colchester. Det var staten som betaler, og mit kenskab ligger 20 - 30 år til bage, jeg tror at det hed Blomme vej 40 Randers nord. Der blev holdt en auktion og det hele blev solgt til minde end skrotprisen. I følge de oplysninger som jeg har fået fra en tideliger faglærer på skolen
-
Jeg var på noget kursus, på Randers tekniske skole, på Vester Alle, det var i 1977, da havde de ret nye originale Colchester drejebænke, så de er nok flyttet med til Blommevej.
De havde også dengang nogle gamle Stanko drejebænke...
-
Den ser fin ud, og så lige i baghaven - jeg kunne nu godt finde på at købe den, den ville være et godt supplement til mig Modigs HF190 :)
Fik du købt den ? Jeg kan se at annoncen ikke længere er online på DBA ;)
-
Den ser fin ud, og så lige i baghaven - jeg kunne nu godt finde på at købe den, den ville være et godt supplement til mig Modigs HF190 :)
Fik du købt den ? Jeg kan se at annoncen ikke længere er online på DBA ;)
Desværre ikke - for langsom ude, igen... Jeg bør nok også kigge mod en lidt større bænk :)
-
Jeg kan ikke se hvad mærke vi har fat i, men den her lugter af lidt det samme, og ser noget “længere” ud, eller hvad det nu hedder i drejebænke sprog, slået op for en time siden
https://da-dk.facebook.com/marketplace/item/133599315298878/?ref=search&referral_code=undefined (https://da-dk.facebook.com/marketplace/item/133599315298878/?ref=search&referral_code=undefined)
Jeg ved ikke om linket virker, jeg har ikke rigtigt kunne få Facebook marketplace links til at virke det sidste stykke tid, titlen er drejebænk, den står i Hobro, koster 22k
-
Linket virker

Det er en Harrison drejebænk.
Det er også en fin maskine. Meget lig Colchester.
På et tidspunkt kommer begge ind under 600 gruppen. Og er 'samme firma'.
Man kalder det drejelængde eller afstand mellem pinoler.
Jeg kan ikke huske længden på Harrison eksakt. Men mener den har lidt længere end Colchester i samme størrelse. De kunne fåes i flere længder. 
Triumph'en som ovennævnte ligner, var i to længder ~750mm og 1250mm.
Jeg har en 750mm, og den er på grænsen til at være for kort 
Mvh
Sendt fra min Redmi Note 9 Pro med Tapatalk