Frylunds Maskinforum
Debat Forum => Faglig debat => Emne startet af: HPH efter Maj 18, 2009, 14:53:45
-
Jeg har fået til opgave at bore et ø5 mm hul i gennem, et 1 tommer rør så det går helt igennem. Det skal sidde lige i center af røret altså hullet og de 2 huller skal være fuldstændig paraelle. Nu har jeg prøvet at bore det med bare at bore lige igennem men sådan et ø5 bor har det med at gi sig når først det igennem det første hul også får det fat det forkerte sted, som gør at det bliver skævt. Så vil jeg bare lige høre om i har nogle erfaringer med det? om jeg skal bore det fra begge sider, men hvordan skal jeg så mærk det op så det bliver præcist.
-
Skal du lave et stk., flere stykker eller mange stykker?
Hvis der skal laves flere stykker vil jeg vil bruge en (evt. to) v-hak klods(er) samt lave et stop til enden af røret så jeg altid rammer det samme sted. D.v.s. et enkelt opstillingsværktøj. Hvis boret rammer midten og er ikke for langt bør det ikke bøje hvis ikke du begynder med fuld kraft.
-
Det mest nøjagtige er et boreværktøj med en v klods, og en borebøsning, men det har du jo ikke.
Hvis du har røret spændt fast i en maskinskruestik (som også er fastspændt) så kan du godt bore det fra en side.
Det kræver et skarpt korekt sleben bor, samt at når du skal bore det sidste hul, er ganske forsigtig og lader boret få tid til at centrere.
Hvis du vil bore fra hver sin side, så spænd røret fast på et plan, og afsæt center med en højde ridser, på begge sider.
Brug evt et pinolbor til at bore for med, bor så et 4,5 mm hul fra hver side, og afslut med at opbore til 5 mm fra en side.
-
Hvis du har mulighed for det, så bor det i en fræser opspændt i et delehoved, (brug først et pinolbor) så bliver det garanteret nøjagtigt.
-
At begynde med en pinolbor er bedst, men vil være meget mere tidskrævende end "bare" at begynde forsigtig. Hele fidusen er at stille op så der begyndes i midten af røret. En Ø5 mm bor bør ikke bøje medmindre der bruges for mange kræfter og midten ikke rammes.
Nummer 1 er en opspændingsværktøj og en borebøsning, men det er derfor antallet bliver relevante og grunden til spørgsmålet i mit første indlæg. Flere indledende oplysninger vil spare alles tid.
-
Sådan læser jeg spørgsmålet:
<Jeg har fået til opgave at bore et ø5 mm hul i gennem, et 1 tommer rør så det går helt igennem. Det skal sidde lige i center af røret altså hullet og de 2 huller skal være fuldstændig paraelle.>
Det tror jeg kun kan opfyldes med mit forslag.
-
Ja ET hul - men måske gennem 1.000.000 rør ;D Må jeg låne dine (lyse)røde briller? ;)
Frylund, hvis det SKAL være så pinlig nøjagtig som du antyder med din rød skrift, bør det være indlysende, at det kræver en gennemtænkt set-up. I en bare nogenlunde professional maskinværksted bør det ikke være et problem. Fra indlægget betragtet jeg det som et stykke "hjemmearbejde". Igen, de manglende oplysninger.
-
en alternativ løsning jeg ofte bruger er:
med bedste præcision indenfor 1/10
egentlig meget enkel
røret lægges ovenpå skruestikken (skruestikken er fastholdt på planet)-skruestikken har en hærdet stift i spænd.
røret klemmes ned mod skruestikkens rille med klemmeværktøj
hullet bores med en stram pasning for en tilsvarende hærdet stift
denne isættes røret røret roteres 180 gr. og den isatte stift spændes
nu i skruestikken- helt præcist
i den langsgående retning stemmes røret enten mod stift eller præcist afskåret ende
mvh
Ulf
-
Jeg går tilbage til den oprindelige opgave:
"Jeg har fået til opgave at bore et ø5 mm hul i gennem, et 1 tommer rør så det går helt igennem. Det skal sidde lige i center af røret altså hullet og de 2 huller skal være fuldstændig paraelle. Nu har jeg prøvet at bore det med bare at bore lige igennem men sådan et ø5 bor har det med at gi sig når først det igennem det første hul også får det fat det forkerte sted, som gør at det bliver skævt. Så vil jeg bare lige høre om i har nogle erfaringer med det? om jeg skal bore det fra begge sider, men hvordan skal jeg så mærk det op så det bliver præcist".
Jeg læser den som der skal bores et enket Ø5 mm hul vinkelret (ikke parallelt) gennem et 1 tomme rør. Et 1 tomme rør plejer at være ca. Ø33 mm (ikke 25,4 til orientering). Jeg læser også opgaven som et stykke hjemmearbejde der skal foretages med en almindelig søjle boremaskin da der ingen problemer bør være på en maskinværksted, medmindre der har aldrig været boret et hul i en rør tidligere.
Et Ø5 bor børe ikke "bøj" så nemt som der antydes, medmindre der bruges for mange krafter og/eller der startes ikke midt i røret.
Hvem ved, der kunnne være tale om et håndboremaskin!
Svaret kunne sikkert have været givet omgående med de rigtige, relevante oplysninger.
-
ja lidt flere oplysninger ville forenkle
men det er jo også en i hatten til en selv
når man spørger om tings løsning
jeg er ret sikker på at i andres løsninger er gode nok
men jeg vil lige tilføje en forenkling
(uden opmærkning)
til det jeg foreslog det kan jo bruges en anden gang
altså et gennemgående hul Ø5 ønskes vinkelret på 1 tomme rør
med god parallellitet
en hærdet stift Ø5 isættes borepatronen på søjleboremaskinen
skruestikken spændes om stiften
skruestikken fastgøres til planet
den hærdet stift Ø5 spændes nu i skruestikken
nu er furen i skruestikken præcist midt for boremaskinen
røret klemmes mod skruestikken , og mod et hold (fastlagt ved anvendelse af vinkel) for enden af røret
røret (dette kan fastlægges også ved vinkel
der bores Ø5 stift pasnings hul
stift Ø5 isættes hullet - røret roteres 180 gr. stiften spændes i skruestikken
nu kan bores et hul Ø5 eller andet større hul
røret roteres igen 180 gr.
stiften som sidder i røret spændes i borepatronen, og centrerer derved røret
stiften udtages og
nu kan bores et hul Ø5 eller større
mvh
Ulf
-
åh ja det er vist rent teknisk set
korrekt sprog at kalde de 2 huller:
koaksiale , liggende på linie
som Gordon nævner ikke ?
-
Jeg orker ikke mere førend HPH giver flere oplysninger ;)
Er det til "fusk" eller hvad?
Hvor mange emner drejer det sig om?
-
Der er mange måder, at løse problemet. Løsningen kommer an på hvad der er af udstyr og antallet af emner.
Jeg håber ikke HPH er en af dem der stiller et spørgsmål og forsvinder i mørket ::)
-
ja det er jo egentlig meget sjovt med så megen røre for så lidt
har mistanke om det er en lille erfaren spøg
iøvrigt :
så ville jeg nok foretrække Jens metode, med tilspidset bor boret fra en side
(vist også den traditionelle)
fordi den indvendige runding på røret ligger meget tæt på spidsningsvinklen for boret vil boret nemt rende af (da der
ingen spids er at fange med) en tilspidsning klarer dette
iøvrigt et stykke U- formet profil (lidt større end røret), opmærkes med højderidser
der bores herefter helt igennem blot fra en side
røret spændes i U- profilen og der bores fra begge sider
ved at vende U-profilen (vist en smedeløsning)som en lære
mvh
Ulf
-
Ja der er faktisk en hel videnskab, at bore hul i et rør. ;D
Hvis det er et svejst rør, og der bores fra en side, så sørg for ikke at ramme den når hul nr "to" skal bores.
-
Jeg håber ikke HPH er en af dem der stiller et spørgsmål og forsvinder i mørket ::)
Rolig - rolig HPH spurgte i går, så gi lige manden en chance.
Jeg kan se at HPH altid er vendt tilbage og har takket for svaret når han har stilt et spørgsmål. (det kan alle i øvrigt se hvis man går ind på hans profil).
-
HPH stiller egentlig mange spørgsmål (flere indlæg) - men giver ingen tilbagemeldinger. Hvis han er i lære bør firmaet tage deres læringeuddannelse op til overvejelse. Er der ingen han kan spørg på arbejde??????
Det gi'r Dr. Metalic go' stoff til smede bemærkninger ;D
-
Jeg syntes vi skal stoppe gætterierne - det føre ingen steder hen.
Foresten kræver det ikke det store it kørekort at finde ud af hvad HPH står for.
Lad os vende tilbage til tråden medens vi afventer HPHs svar
-
Undskyld jeg ikke har svaret tilbage, har haft travlt med at lave dem det drejer sig om 900 stk det er altså et rør der er 56 mm langt, og 33 mm bredt og der skal altså bare et hul i den ene ende af det, jeg bruger søjle boremaskine. 6 mm fra enden et ø 5 hul lige igennem hele røret. Det jeg gjorde, var at jeg fik et ø 5 mm sleben bor, da et normal HSS bor nem bøjer, også lavede jeg en skabalon med en skruestik med noget træ nede under. Men tror jeg finder et rør der kan gå uden om og simplethen laver et hul som den kan styres efter altså en borebøsning. Grunden til jeg spør her er at i virker meget kloge og erfarne. Samt min mester ikke altid har tid.
Jeg synes det godt at høre hvad man kan gøre, fra flere personer. Det kunne være jeres svar var bedre end min mester's.
tak for jeres svar og tid.
-
jamen så fik vi løst problemet
nemlig at slibe boret-
jeg antog efterhånden at der var nok tale om meget hårdt materiale-
i min læretid stod vi timevis og sleb bor- det burde smedelærlinge
også-
apropos: Jens bemærkning om at bore i svejsning
ja og fræse i svejsning-
især ved en støbejernslegering hvor der var rigeligt kulstof- det går så ind i smeltebadet, og på trods af en udglødning
bliver det stenhårdt
kun bedre hårdmetalfræser kan klare dette
-
åh ja undskyld , med en ringere kvalitet HSS bor, end det slebne hårdere legerede som der henvises til kan det jo lade sig gøre