Frylunds Maskinforum
Debat Forum => Faglig debat => Emne startet af: GUB efter Oktober 22, 2013, 17:48:11
-
Hej jeg har en gammel drejebænk af mærket "danish machine company" og med modelbetegnelsen ohio.
Jeg vil høre om der er nogen der har en manual til sådan en maskine?, og om der er nogen der ved hvordan man stiller koblingen på den? jeg har sat en rød ring omkring en tap, der er med til at aktivere koblingen når man aktiverer håndtaget der får den til at køre, der skulle have siddet 3 tapper, men de to af dem er brækket, og lå nede i olien da jeg fik åbnet maskinen, er der nogen der ved om der kan købes reservedele til sådan en maskine, eller om man evt kan svejse dem sammen igen??
Håber der er nogen der kan hjælpe
Mvh Gorm
-
Hej og velkommen her på siden :)
Prøv at kikke dette link, der er en masse manualer, også et par, fra Danish Machine Company, dog ikke Ohio, men måske er der alligevel noget du kan bruge, det kunne jo sagtens ligne.
https://skydrive.live.com/?cid=547FE296ECFD561F&id=547FE296ECFD561F!164
linket virker ikke sæt !164 ind i slutningen af linket, det kommer ikke med
Linket er tyvstjålen fra denne tråd ;D
http://forumfagteori.ef.dk/forum/index.php?topic=118.15
mvh jens
-
Mange tak, det var et meget brugbart link.
Jeg fandt en anvisning på, hvordan koblingen skal justeres, min har den samme kobling, som en af de andre modeller kører med, så det var meget brugbart. :)
Mvh Gorm
-
Godt der var noget, du kunne bruge :)
Men takken skal sendes til Frylund, som har funden siden. ::)
mvh jens