Forfatter Emne: Gevindholder  (Læst 887 gange)

KM

  • Full Member
  • ***
  • Indlæg: 47
Gevindholder
« Dato: September 08, 2026, 14:57:08 »
Hej i maskinforum.

Nfoldager skrev 19 August 2026 således citat:

Folk med indsigt i metalarbejde må meget gerne skrive lidt om forskellige emner, som falder dem ind. F.eks. om gode principper, udmåling og meget andet. Det kan også handle om et godt værktøj, de er stødt på. Det behøver ikke være langt og fornemt. Bedre lidt end intet. Det kan vi andre lære noget af.
Citat slut.

Det fik mig til at tænke på en gevindholder jeg engang fremstillet af div. dele fra værkstedet. den bruger jeg næsten altid når jeg skærer gevind.
Den har flere fordele.
For det første har jeg aldrig siden knækket en snittap, da der ikke opstår skævt træk eller vred. tror rigtig mange kan genkende det problem ?
Gevindet bliver altid styret så det er 100% lige.
og så kan den tage alle størrelser tappe og bakker.

Den er fremstillet som billederne viser, enten  med en 16 mm. tap til en borepatron eller en super kort 16 mm. tap MK 3 , som passer både i min drejebænk og fræser, hvis
man mangler højde i fræseren eller længde i drejebænken.

Den er hånddrevet og maskinerne er kun ment som styr. i drejebænken bremses den med hånden. derfor er håndhjulet lukket, altså uden huller eller eger, så det altid kan slippes. lige ledes er det vigtig i drejebænken at slæder er kørt helt væk fra håndhjulet så ens hænder altid kan komme fri.

Godfornøjelse

klaus Mølgaard


 

jens

  • Hero Member
  • *****
  • Indlæg: 2683
Sv: Gevindholder
« Svar #1 Dato: September 13, 2026, 19:56:07 »
Det ser godt ud med det værktøj.. [th]

Det kunne jeg godt finde på at kopiere, til brug i boremaskine og fræser.

Må så nok indrømme jeg bare bruger borepatronen, til tapholder når der skal skæres gevind på drejebænken.

Til bakkerne bruger jeg en hjemmelavet holder til de 4 kantede Thürmer bakker, så lader jeg maskinen selv trække pinoldokken frem, evt følger lidt med med håndtaget. Nu er det jo også kun en lille Boxford jeg har, så det går fint.

Lavede nogle små afstandsstykker i ø6mm messing med udvendig gevind i den ene ende, og indvendig gevind i den anden, det gik problemfrit.  (fik ikke billeder sådan går det ofte, med småopgaver)

Skære jeg gevind med tap i frihånd, bruger jeg en akkuboremaskine, fra M12 - M3 Det går rigtig godt, bedre end med vindejernet, og bruger naturligvis maskintappe.
Husk altid at skille tingene ad.